Osem krokov, ako si chrániť kreditnú kartu.

Kreditné karty sú podľa odborníkov na financie najuniverzálnejším platobným nástrojom. Na jednej strane je počet miest, kde nimi zaplatíte bezkonkurenčne najvyšší, na tej druhej najbezpečnejší. Pri kreditke totiž využívate peniaze banky a ak by došlo k chybnej úhrade, vaše osobné peniaze ostávajú v bezpečí na bežnom účte.

Kreditnou platobnou kartou dnes zaplatíte spoľahlivo a bezpečne kdekoľvek na svete. No aj tu  platia isté bezpečnostné pravidlá a odporúčania, ako prípadnému zneužitiu karty zamedziť.  Odborníci tvrdia, že najčastejšou schémou zneužitia kreditnej karty je odpozorovanie čísla karty a následné zneužitie na internete alebo vytvorenie kópie karty z magnetického prúžku a zneužitie na nákup rychloobrátkového tovaru.

V rámci druhého ročníka projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI prinášame rady v ôsmich krokoch, ako chrániť svoju kartu v zahraničí.

  1. Ak je to možné, kreditnú kartu nepustite z ruky a nenechávajte ju mimo váš dohľad.
  2. Kreditnú kartu používajte u obchodníkov, ktorí majú dobrý kredit. Sú známi ako globálni poskytovatelia služieb a riadne poskytujú informácie o svojich službách a poplatkoch.
  3. Na uskutočnenie platby sú potrebné elektronické dáta uchované na čipe karty alebo na magnetickom prúžku. Takýto typ inicializácie transakcie je bezpečný a zároveň aj najviac odporúčaný.
  4. Ak je to možné, vyhnite sa záznamu čísla karty a platnosti karty na dokumentoch obchodníka.
  5. Ochranou voči zneužitiu karty môže byť aj forma on-line informácie o každom pohybe na karte, čo zabezpečuje takmer dokonalý prehľad o finančných pohyboch.
  6. Ku kreditnej karte sa správajte ako k cenine a silnému platobnému nástroju.
  7. V prípade akéhokoľvek podozrenia zo zneužitia kartu okamžite
  8. Vybrané banky už v súčasnosti poskytujú aplikáciu na riadenie limitov karty a pripadne aj na geolokačné obmedzenia. Overte si, či je medzi nimi aj vaša banka.

Príbuzné články

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať 02 / 12 345 678