Médiá.

Nákupy na internete: spoznajte „za a proti“ pri jednotlivých spôsoboch úhrady

V e-shopoch dnes môžete platiť viacerými spôsobmi, napríklad platobnou kartou, bankovým prevodom cez internetbanking, cez PayPal účet, na dobierku v hotovosti. Ktorý uprednostňujete vy? Je podľa vás bezpečný? V rámci druhého ročníka DEŇ BEZ HOTOVOSTI sme pripravili zoznam „za a proti“ pri jednotlivých formách úhrady.

Platba kartou

ZA: Ide o jeden z najpohodlnejších spôsobov, ako zaplatiť za tovar alebo službu cez internet. Transakcia sa realizuje online a obchodník sa hneď dozvie, že bola úspešná. Môže tak hneď expedovať tovar alebo poskytnúť službu. Zároveň, platobné karty sú akceptované medzinárodne, môžete tak nimi platiť v e-shope, ktorý ma prevádzkovateľa kdekoľvek v zahraničí a zaplatiť za tovar v akejkoľvek mene. Prepočet na eurá zabezpečí banka automaticky. Vyriešená tu je aj otázka bezpečnosti, nakoľko sa na platbu kartou vzťahuje ochrana vyplývajúca z pravidiel kartových spoločností. „Ak obchodník nedodrží podmienky, napríklad vôbec nedodá tovar, alebo ho nedodá v stanovenej lehote, prípadne doručí tovar, ktorý je poškodený, nefunkčný alebo falzifikát, môže sa držiteľ karty po neúspešnej reklamácii u obchodníka obrátiť na svoju banku, ktorá túto reklamáciu vyrieši,“ vysvetľuje Marcela Králová.

Prevod z účtu cez Internet banking alebo Mobil banking

ZA: Tento spôsob úhrady je rovnako pohodlný ako platba kartou.

PROTI: Doba realizácie prevodu a jeho komplikovanosť pri úhrade do zahraničia, pokiaľ nakupujeme v e-shope z iného ako európskeho regiónu. Na prevod peňazí sa nevzťahuje ochrana, ako pri platobných kartách. Keď e-shop dodá falzifikát alebo poškodený tovar, musí si túto reklamáciu riešiť zákazník sám. Pokiaľ e-shop nie je ochotný spolupracovať, je veľmi ťažké, až nemožné, domôcť sa svojich peňazí späť.  

Dobierka a úhrada v hotovosti

PROTI:  Dobierka býva drahšia, lebo štandardne je to spoplatnená služba. Nevýhodná je aj pre obchodníka, lebo odošle tovar, ale nemá istotu, že si ho zákazník prevezme. Tiež pri sebe musíte mať často vysokú, alebo na cent presne vypočítanú hotovosť pri preberaní zásielky. Navyše je tu riziko, že keď tovar zaplatíte a následne rozbalíte, nájdete v krabici poškodený alebo vymenený tovar. A riešenie reklamácie môže byť opäť veľmi komplikované.

Platobný systém: napr. PayPal

ZA: Ak však platba prebieha cez kartu, to znamená že v PayPal konte máte pridanú kartu a cez ňu realizujete platbu, tak sa na takúto platbu sa tiež vzťahujú pravidlá kartových spoločností a je možné platbu reklamovať v banke.

PROTI: Ak treba riešiť nejaký problém, reklamáciu, potrebujete na to angličtinu. Ak platba prebehne napríklad tak, že si nabijete kredit na PayPal konte a zaplatíte z neho, tak sa na takúto platbu kartové pravidlá nevzťahujú.

Úhrada cez mobilnú peňaženku

ZA: V dnešnej dobe už existuje možnosť zaplatiť prostredníctvom digitálnej peňaženky. Je to aplikácia uložená v mobilnom telefóne (napríklad Google Pay). Ak je táto peňaženka založená na tom, že v nej máte uloženú platobnú kartu, platba je chránená rovnako ako pri platení kartou.

Od plechu k magnetickému prúžku. Takto sa vyvíjali platobné karty

Aktuálne je na Slovensku v obehu približne 5,2 milióna kariet a z toho až 92 percent je bezkontaktných. Pozreli sme sa na to, kedy prvá karta vznikla a ako sa postupne vyvíjal ich dizajn i využitie doma i vo svete.

Vôbec prvá platobná karta bola vydaná v Spojených štátoch už v roku 1914, bola vyrobená z plechu a umožňovala svojim stálym zákazníkom telefonovať a posielať telegramy bez okamžitého platenia. Prvé univerzálne použiteľné platobné karty vznikali potom až v 50-tych rokoch a postupne došlo k ich zásadnému rozšíreniu.

Na Slovensku sme sa s prvou platobnou kartou stretli v roku 1988, vydala ju v bývalej ČSFR Živnostenská banka. Karta bola akceptovaná v sieti obchodov Tuzex. Od polovice roku 1989 vydávala Česká štátna sporiteľňa svojim klientom k sporožírovým účtom karty na výber hotovosti z bankomatov. Postupne začali naše banky spolupracovať so spoločnosťami Mastercard a Visa a karty vydávané na Slovensku tak začali byť univerzálne použiteľné doma aj v zahraničí.

Platobné karty prešli zaujímavým vývojom, keď vznikli postupne jednotlivé druhy kariet (charge, kreditné, debetné, predplatené), rozširovali sa spôsoby ich použitia od obchodníkov, cez bankomaty až po internet a mobily. Aj technológia na kartách sa postupne vyvíjala – napríklad keď sa na karty s magnetickým prúžkom začal dávať čip s anténou, bolo možné cez NFC začať platiť bezkontaktne.    

Bezhotovostné platenie vs. platenie v hotovosti. Ako sú na tom Slováci?

Doba „kešu“ je už tak trochu za nami a za väčšinu produktov platíme platobnou kartou.
Máme pred platobnými kartami rešpekt alebo sú pre nás prirodzenou súčasťou života? Ako sme na tom my, Slováci a ako Taliani? Na tieto otázky nám odpovedali predseda Združenia pre bankové karty Rastislav Vallo a prezident asociácie CashlessWay Geronimo Emili.
Viac sa dočítate na: https://www.startitup.sk/?p=273021&preview=1&_ppp=f37458878e&

Moderných technológií sa nebojíme

Počet bezhotovostných transakcií na Slovensku neustále rastie. Podpísali sa na tom aj platby mobilom.

Bezhotovostné platby nikdy úplne nevymažú hotovosť z bežného života. No ovplyvnia ich moderné technológie a spôsoby využitia. Na tomto sa zhodli odborníci, ktorí prednášali na 2. ročníku konferencie DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorú organizovalo Združenie pre bankové karty.
Viac sa dočítate na: https://www.cas.sk/clanok/763978/modernych-technologii-sa-nebojime/

DEŇ BEZ HOTOVOSTI: Slováci a platobné karty

Až 40 % platieb, ktoré v súčasnosti zrealizujeme, je bezhotovostných.
Je to narastajúci trend? Platíme kartami viac, ako po minulé roky? Na otázky, položené v Ranných správach RTVS, odpovedá Marcela Králová, podpredsedníčka Združenia pre bankové karty.
Vstup k téme si môžete pozrieť od 43 minúty: http://www.rtvs.sk/televizia/archiv/12993/171424#2597

Dá sa žiť len s platobnou kartou? 

Portál Startitup.sk testoval Deň bez hotovosti. Ako test dopadol?  

Vy­skú­šali sme to, čo už tak­mer ro­bíme bežne – „pre­žiť“ je­den deň v Bra­ti­slave úplne bez ho­to­vosti. Na­ra­zili sme však na je­den li­mit. Aký? Sle­duj naše a do­zvieš sa viac!

Dá sa žiť len s platobnou kartou? Dá, ale narazili sme na jeden problém

Overte si, či ste nenarazili na podvodný e-shop

V internetových obchodoch začína predvianočná sezóna. Poradíme vám, ako sa nepopálite na neserióznych predajcoch. 

Rýchle, pohodlné a bezpečné – také by malo byť nakupovanie v e-shopoch. No práve bezpečnosti často nevenujeme dostatočnú pozornosť. Viete ako spoznáte seriózneho obchodníka, čo si pri on-line nakupovaní všímať a ako najbezpečnejšie za tovar zaplatiť? Pozrite si rady a odporúčania, ktoré sme pre vás pripravili v rámci druhého ročníka projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI.
Viac sa dičítate na: https://www.cas.sk/clanok/762481/overte-si-ci-ste-nenarazili-na-podvodny-e-shop/

Si moderný človek? Zisti to v kvíze

Trendy zo západu diktujú, že peňaženka plná papierikov a štrngajúcich mincí je nepraktický prežitok. Moderný človek v modernej dobe má mobilný internetbanking a platobnú kartu, s ktorými vyrieši všetko – od lístka na MHD až po kúpu nového domu. Vyzerá to tak, že cash v budúcnosti úplne zmizne a nahradia ho výlučne elektronické peniaze. Zisti, či sa vieš orientovať vo svete bez hotovosti.
Viac na: https://www.cas.sk/clanok/757047/si-moderny-clovek-zisti-to-v-nasom-kvize/

Viete, kde a za čo míňa vaše dieťa peniaze?

Pri hotovosti to nezistíte. S platobnou kartou naopak získate presný prehľad, ako dieťa narába so svojim vreckovým.

Hovorí sa dôveruj, ale preveruj. Pri deťoch platí toto pravidlo obzvlášť. A aj keď potrebujú vlastné súkromie, pri peniazoch je to inak. Naučte ich zodpovedne míňať. Prečítajte si, prečo je vreckové na účte lepšie a bezpečnejšie, ako v hotovosti.  Rady a odporúčania vám prinášame v rámci projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI.
Viac sa dočítate na: https://www.cas.sk/clanok/761952/viete-kde-a-za-co-mina-vase-dieta-peniaze/

Zistite, kedy platiť kartou a kedy hotovosťou

Za tovar dnes môžete platiť viacerými spôsobmi. Poradíme vám, ktorý je pre vás ten najlepší aj najbezpečnejší.

Túto situáciu všetci dobre poznáme: cez internetový obchod si chceme objednať tovar či službu. Vyplníme všetky potrebné údaje až pristúpime k platbe, kde sa nám ponúka viacero možností. Platba kartou online, bankovým prevodom cez internetbanking, cez PayPal účet, dobierkou, či hotovosťou – po akej možnosti a prečo je najvhodnejšie siahnuť? Rady a odporúčania vám prinášame v rámci druhého ročníka projektu Deň bez hotovosti.
Viac sa dočítate na: https://www.cas.sk/clanok/760194/zistite-kedy-platit-kartou-a-kedy-hotovostou/

Okradli vás? Takto ochránite svoje peniaze

So stratou hotovosti či platobnej karty sa stretol takmer každý. A situácia sa môže zopakovať. Viete aké kroky podniknúť, ak sa vám to stane?

Odcudzenie alebo strata finančnej hotovosti, či platobnej karty je veľmi nepríjemný a emočne náročný moment. „Nie každý v hneve a v návale emócii reaguje správne,“ hovorí Rasťo Vallo, predseda Združenia pre bankové karty. Podľa neho pod tlakom zabúdame zrealizovať všetky potrebné kroky, čím môžeme spôsobiť nezvratné škody a finančnú ujmu ešte viac znásobiť. Pozrite si rady a odporúčania, ako postupovať v prípade straty alebo krádeže.
Viac sa dočítate na: https://www.cas.sk/clanok/756864/okradli-vas-takto-ochranite-svoje-peniaze/

Sme lídrom v bezhotovostných platbách

Na prvom ročníku konferencie Deň bez hotovosti vystúpili digitálni lídri.

„Slováci si osvojili moderné technológie, majú chuť ich používať a Slovensko je lídrom v používaní bezkontaktných platobných kariet. Dúfam, že to nebude dlho trvať a o niekoľko rokov sa budeme môcť pochváliť takými číslami aké majú v Škandinávii,“ povedal podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini v otváracom prejave konferencie Deň bez hotovosti.

V súčasnosti podľa predsedu Združenia pre bankové karty Rastislava Valla je 60 % transakcií bezhotovostných a zvyšných 40 % sú hotovostné platby. Napríklad v škandinávskych krajinách je to podľa Valla 80 % bezhotovostných transakcií a len 20 % je hotovostných.
Viac sa dočítate na: https://www.cas.sk/clanok/622322/sme-lidrom-v-bezhotovostnych-platbach/

V Bratislave vystúpi šéfka fintechu

Pranie špinavých peňazí, čierny trh, platby za drogy aj financovanie teroristov. Peniaze v hotovosti predstavujú slobodu, no môžu slúžiť aj na nekalé účely. V Nórsku zistili, že až polovica platieb v krajine prebieha v hotovosti, úplne pod radarmi finančných a štátnych inštitúcií. V roku 2016 teda padlo rozhodnutie: poslať „dobu cash-u“ na smetisko dejín.
Viac na: https://touchit.sk/v-bratislave-vystupi-sefka-fintechu/140587

Nóri smerujú k bezhotovostnej ekonomike. Viac sa o tom dozviete aj v Bratislave

Nórsku korunu už možno čoskoro uvidíme iba v múzeách. A nielen tú. Celá Škandinávia sa odvracia od hotovosti. Peniaze sa sťahujú do virtuálneho priestoru a to aj vďaka zaujímavej osobnosti, ktorá vystúpi onedlho v hoteli Crowne Plaza na konferencii DEŇ BEZ HOTOVOSTI.
Viac na: http://www.retailmagazin.sk/aktualne-vpravo/2645-nori-smeruju-k-bezhotovostnej-ekonomike-viac-sa-o-tom-dozviete-aj-v-bratislave

Zabudnite na cash. Takto budeme platiť

Obzrite si bankovky v peňaženke. Je totiž isté, že ich budete vídať menej často.

Bezkontaktné platby využíva čoraz viac Slovákov. V roku 2016 sme vykonali až 40 percent zo všetkých platieb bezkontaktne. Na to, aké sú aktuálne trendy v bezhotovostných platbách, sme zisťovali v rámci projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorý má v tomto roku na Slovensku premiéru.
Viac na: https://www.cas.sk/clanok/614217/zabudnite-na-cash-takto-budeme-platit/

Nakupujete online? Takto neprídete o peniaze

Nákupy na internete sú pohodlné. No treba byť pri nich opatrní, aby ste nenaleteli podvodníkom.

Čo si všímať na stránkach internetových obchodov, aby ste neprišli o svoje peniaze? A akým spôsobom je lepšie platiť, aby ste vedeli jednoduchšie reklamovať tovar či službu? Odpovede vám prinášame v rámci projektu DEŇ BEZ HOTOVOSTI, ktorý na Slovensku štartuje úplne po prvý krát.
Viac na: https://www.cas.sk/clanok/614210/nakupujete-online-takto-nepridete-o-peniaze/

 

 

 

Partneri

Máte otázky? Neváhajte nás kontaktovať +421 918 189 520